سلام به دانش آموزان عزیز! در این مطلب به معرفی ۸ راه برای مطالعه هدفمند خواهیم پرداخت! با ما همراه باشین!

چرا مطالعه صحیح مهمه؟

ببینین دوستان عزیزم! مطالعه با مطالعه فرق داره! رتبه ۱ کنکور هم مطالعه می کنه و همینطور رتبه ۵۰ هزار کنکور هم مطالعه می کنه. اما چی باعث میشه که این همه تفاوت ایجاد بشه؟؟؟! رتبه برتر مطالعه هدفمند انجام میده!

نحوه مطالعه خیلی مهمه! اگه درست مطالعه نکنین واقعا فرقی نمی کنه چقدر مطالعه میکنین! پس این مطلب رو با دقت بخونین!

در ادامه روش های مهم موفقیت در مطالعه رو با هم می بینیم:

۱-تعیین هدف

تعیین هدف مطالعه، قدم اول و شاید مهم ترین قدم برای موفقیت در مطالعه است!

باید قبل از مطالعه هر بخش، هدف خودتونو مشخص کنین! کجارو قصد دارین بخونین! چقدر باید بخونین؟ کیفیت خوندنتون چقدره؟ باید تست هم باهاش بزنین یا نه؟ وقتی همه چیز رو در مورد مطلب مورد مطالعتون مشخص کرده باشین، خیلی بهتر میتونین در مورد کیفیت مطالعتون ابراز نظر کنین و ایراد های خودتونو برطرف کنین!

تعیین هدف

۲-برنامه ریزی

برنامه ریزی! چقد مهمه این برنامه ریزی! برنامه ریزی صحیح به شما کمک می کنه تا در مسیر درست حرکت کنین! مسیری که شمارو به هدفتون میرسونه! وقتی برنامه مناسبی نداشته باشین، مثل آدمی هستین که در بیابون گم شده و نمیدونه راه درست کدومه!

مسیر کنکور هم همینطوره! باید برای همه چیش برنامه داشت! مخصوصا برای مطالعه که اساس موفقیت کنکور از اون ناشی میشه!

برنامه ریزی

۳- انتخاب مکان مناسب برای مطالعه

باید مکان مناسبی رو برای مطالعتون انتخاب کنین! توی هال و جلوی تلویزیون درس خوندن هیچ کمکی بهتون نمیکنه!!! باید مطالعه در جای مناسبی انجام بشه! جایی که در اون هیچ خبری از عکس روی دیوار و چیزای حواس پرت کننده نباشه!!! یه جایی ساکت و خلوت رو انتخاب کنین و اون جا رو تبدیل به محیط مطالعه خودتون کنین!

باید در مکان مناسبی مطالعه انجام بشه تا تاثیر مناسب خودش رو بزاره! اصلا سعی نکنین هر جایی که شد درس بخونین! این موضوع بازدهی شما رو به شدت پایین میاره!

انتخاب مکان مناسب برای مطالعه

۴-زمان مناسب برای مطالعه

مطالعه هدفمند به زمان مناسبی هم احتیاج داره! ما در علم مشاوره چیزی داریم به نام ساعت بیولوژیک! ساعت بیولوژیک که برای هر فردی متفاوته به این معنیه که هر کس در ساعات خاصی از شبانه روز انرژی زیادی داره! در این ساعات فرد باید مهم ترین کار های خودشو انجام بده! برای یک دانش آموز کنکوری مهم ترین کار مطالعه و درس خوندنه! بنابراین باید در ساعت بیولوژیک مطالعه انجام بشه!

به هیچ وجه در زمانی که خواب آلوده هستین مطالعه نکنین! در زمانی هم که تازه غذا خوردین نباید مطالعه کنین! به صورت کلی زمان مناسب برای مطالعه زمانیه که شما واقعا علاقه فراوانی به مطالعه دارین!

زمان مناسب مطالعه

۵-تهیه منابع مناسب

منبع مناسب برای درس بسیار مهمه! این منبع برای هر کس با توجه به ویژگی های ذاتی و رفتاری و ذهنیش متفاوته! برای مطالعه هدفمند باید منبعی مناسب برای اون داشت! منبعی که یه نفرو رتبه برتر می کنه، باعث شکست یه نفر دیگه میشه! این وسط نقش مشاوری که ذی نفع نیست در انتخاب بهترین منبع مطالعاتی برای دانش آموز خیلی مهمه!

از مشاورتون بخواین که منبعی با توجه به ویژگی های خود شما بهتون معرفی کنه!

تهیه منابع مناسب

۶- دوری از چند برنامگی

استفاده از چند برنامه و چند مشاور، دقیقا حکایت آشپز که دو تا شد، غذا یا شور میشه یا بی نمک رو ایجاد می کنه!!! وقتی شما از نظرات چند مشاور استفاده می کنین، به شدت سردرگم میشین! مشاورین از روش های مختلفی برای کمک به دانش آموزانشون استفاده می کنن! گاهی این روش ها با هم تناقض دارن! این تناقض به این معنی نیست که ممکنه اشتباه کرده باشن! نه! این تناقض به ویژگی های ساختار مورذ استفاده مشاور برمیگرده!

پس به هیچ وجه چند مشاور و چند برنامه تهیه نکنین و به مشاور خودتون و برنامش وفادار بمونین تا موفق بشین!

دوری از چند برنامگی

۷- پیوستگی برنامه

رعایت پیوستگی در برنامه خیلی مهمه! برنامه نباید منقطع باشه! برنامه ای که ازش استفاده می کنین باید بر اساس یک سلسله مطالب مدون و حساب شده ریحته بشه! در این صورت شما می تونین از موفقیت خودتون اطمینان حاصل کنین!

۸- پرهیز از مطالعه نامنظم

نکته آخر برمی گرده به لزوم داشتن استمرار برای کسب موفقیت! این که شما یه هفته درس بخونین و یه هفته درس نخونین هیچ فایده ای نداره! باید مطالعه درست انجام بشه! مستمر و ادامه دار باید درس بخونین تا نتیجه مطالعتون رو ببینین!

پرهیز از مطالعه نامنظم

 

در انتها، دوست دارم بازم تاکید کنم که برای رسیدن به موفقیت، باید مثل موفق ها عمل کنین! دوستان عزیزم! به کنکورتون و هر چیزی که مربوط به اون میشه حساس باشین! شما ۱۲ سال در گرما و سرما رفتین به مدرسه و درس خوندین و خونواده با هزار امید و آرزو حمایتتون کردن تا این که بتونین در آینده به موفقیت دست پیدا کنین! راه موفقیت شما از موفقیت در کنکور سراسری میگذره!

بنابراین خیلی مهمه که همه جوره مراقب کنکورتون باشین! هر شب عملکردتونو بررسی کنین! نقاط قوت و ضعفتونو بیارین روی کاغذ و تا جایی که می تونین سعی کنین ضمن تقویت نقاط قوت، نقاط ضعفتونو پوشش بدین! الزام به داشتن مشاور خوب دقیقا به همین منظوره! حضور یک مشاور میتونه برای شما نقش فرشته نجات رو بازی کنه! اگه تا الان مشاور نداشتین، حتما یک مشاور خوب پیدا کنین و ازش بخواین در مسیر موفقیت کنکور، شما رو همراهی کنه!

اون دسته از عزیزانی هم که به دلایل مالی امکان گرفتن مشاور رو ندارن، میتونن از طریق آدرس های مسیر موفقیت در فضای مجازی تلگرام و اینستاگرام و یا از طریق شماره تلفن ۰۹۹۱۴۷۸۰۵۵۹ با ما در ارتباط باشین و سوال های مهمتون رو از ما بپرسین! ما قطعا در حد توان شما رو راهنمایی خواهیم کرد!

شک نکنین که همه شما توانایی کسب رتبه های تک رقمی کنکور رو دارین! فقط کافیه که خودتون، خودتون باور کنین و با ذهنیت یک دانش آموز رتبه برتر درس هاتونو بخونین و کاراتونو انجام بدین!

برای همه شما آرزوی موفقیت و سربلندی در تمام عرصه های زندگی رو دارم! مخصوصا کنکور که میتونه سرنوشت آینده شما رو رقم بزنه! شاد و پیروز و سربلند و سلامت در پناه الله یکتا باشید! خدانگهدار

13 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست